sa odhodlal a zhodol sa na novej oficiálnej grafike. Opravili sme staré logo. Zvolili sme kľúčový font.

 


patrí medzi popredné slovenské zbory. Členovia zboru sú skúsení zboristi, ktorí majú dlhoročné skúsenosti z najrozličnejších speváckych zborov. Sú to najmä: TECHNIK, LÚČNICA, Zbor Slovenskej filharmónie, Armádny umelecký súbor, TECHNIK AKADEMIK, SPEVÁCKY ZBOR BRATISLAVSKÝCH UČITEĽOV, SĽUK a ďalšie zbory. Zvládol množstvo projektov, nahrávok a vystúpení po celej Európe. Spolupracuje aj s mnohými sólistami, dirigentmi a komornými orchestrami. Súčasným dirigentom a umeleckým vedúcim zboru je Juraj Jartim.


aktuálny zoznam členov miešaného speváckeho zboru:

Soprán - Molotová Eva – hlasová vedúca, Balážová Jana, Banásová Viera, Bednárová Miriam, Bezáková Ľubica, Ciblíková Mária, Gereková Zdenka, Kalugerovová Helena, Karelová Anna, Kováčová Mária, Laudisová Eva, Majerová Eva, Martynova Natalia, Peterská Daniela, Pyteľová Melánia, Staneková Danica, Strelková Edita, Szabová Adriana, Tublerová Blažena

Alt -  Lattová Judita – hlasová vedúca, Babková Milka, Beladičová Jaroslava, Fedorová Kvetoslava, Gabrišová Eva, Hečková Marta, Hrabovcová Jana, Jenčová Irena, Menyhartová Danica, Sviteková Anežka, Semíková Helena, Štefánková "Maja" Mária, Štibrányová Jana, Urbanová Magdaléna, Valentovičová Alica, Waldová Eva, Žákovičová Alena

Tenor - Fides Stanislav – hlasový vedúci, Banás Ján, Cabadaj Bohuš, Gombík Eduard, Guldan Pavol, Hitka Dušan, Janega Róbert, Kováč Anton, Valkovič Peter

Bas - Hečko Miloslav – hlasový vedúci, Bezák Stanislav, Ferov Ľubomír, Grman Juraj, Chren Jozef, Krigler Tibor, Racek jaroslav, Slobodník Vladimír, Švec "gazda" Jozef, Valentovič Daniel.

má samozrejme svoj FAN klub.

sa objavil na FACEBOOK-u, pozri na www.facebook.com , podnety a pozvánky posielajte do zberného boxu cantus.bratislava@gmail.com WWW stránku zboru nájdete na www.cantusbratislava.sk, fotografie hľadajte na: http://picasaweb.google.com/cantus.bratislava/ niektoré videá z koncertov sa objavili na svetoznámom www.youtube.com , napr. Veľkonočný koncert speváckeho zboru v Ružinove.

takmer všetky koncerty nahráva digitálne vo formáte MP3. Kompilácie sú na linku www.cantusbratislava.sk/mp3.


AŽ PRÍLIŠ ČASTO DOSTÁVAME VŠETEČNÉ OTÁZKY- napr. Ako je možné, že spevácky zbor CANTUS existuje aj v najťažších podmienkach sociálneho štátu, kapitalizmu či šrotovného, už 30 rokov? Odpoveď by mohol dať prieskum v uliciach Bratislavy, na úradoch štátnej a verejnej správy.

je kráľovstvo – teda žiadna demokracia, táto prísna organizácia má jediného a nepodplatiteľného kráľa, ďalej má svojich barónov, zodpovedných za niektoré oblasti, ďalej má jednu Kvetinku (mimochodom, tiež barónku) a desiatky poddaných. Kráľ ŠTEFAN I. nemá radcov, ale práve preto rozhoduje rýchlo, múdro, nekompromisne a najmä v prospech zboru. ŠTEFAN I. poveril niekoľko baróniek a barónov na vybavovanie nepodstatných, okrajových a celkom malilinkých záležitostí. Ak niečo potrebuje k poddaným sa prihovára láskavo slovami: "Môjmu národu..." Ak chce niečo povedať poddaným, začína slovami: "Kurňa, ticho tu bude?"
preferuje spolužitie rodinného typu – kráľ ŠTEFAN I. (očami týmto poverených osôb) pozorne sleduje životné osudy a životné jubileá svojich poddaných, jedna z najpompéznejších osláv bola oslava 500 rokov CANTUS-u.
necvičí do nevydržania – keď dirigent na očiach poddaných vidí únavu, v hlase cíti neakceptovateľné tremolo – zdvorilo poďakuje za výkon a spravidla nastáva voľná diskusia.
preferuje zdravý spôsob života – všetky problémy riešime dobrým slovom, s úsmevom a so spevom. Požívame len slovenské vitariánske výrobky – slivovicu, hruškovicu, terkelicu a lavórovicu. Podávame doma urobené zemiakové, cibuľové, cesnakové, rybie a zeleninové šaláty. Milujeme tlačenku, oravskú slaninu, klobásku. Tolerujeme však zablúdencov, ktorí pijú Starú mysliveckú, Citrus fernet či Gambrinus.
poddaných neselektuje, prijme do svojich radov všetkých ako-tak počujúcich, ktorí vedia vydať ako-tak počúvateľný zvuk, či sú pôvodom zo Senice či Lúčnice, TECHNIK-u alebo TECHNIKU AKADEMIK-u.
podáva najlepšie umelecké výkony pred plným hľadiskom – občas sa to podarí vďaka sakra - sakrálnym skladbám, ktoré naplnia menší kostol, a to najmä vtedy, ak pobožní poslucháči prídu na omšu a sú aj dostatočne slušní, takže sa hanbia odísť počas koncertu.
zásadne nelieta na akcie leteckou spoločnosťou SKYEUROPE, doprava je najmä: električkami a trolejbusmi MHD, autami prípadne autobusom.
sa venuje aj záhradkárčeniu, pestujme si tu jedinečnú Kvetinku, Marišku, aj Fialku a popritom samozrejme aj sem-tam inakšiu všelijakú ale užitočnú burinu.
V
-e máme aj „zázračnú jaskyňu“ – je to vlastne obyčajná skrinka na noty. Zázračná je preto, že sa v nej skladujú noty – ale pravidelne sa odtiaľ vyberá alkohol na dopitie a ako v Kaane Galilejskej - zázrak - alkohol tam neubúda ale pribúda.
má niekoľko vtákov, najmilšieho vtáčika dostal na starosť dirigent, aj to len preto, že s ním prakticky nie je nijaká starosť, funguje na baterky a zaspieva na lusknutie a tiež na mierne falošné jednočiarkové cis.
Aby sme získali skutočný obraz
-u oslovili sme svojou otázkou ľudí v uliciach Bratislavy aj niekoľko hovorcov štátnych orgánov.
V záverečnej správe Najvyššieho kontrolného daňového úradu sa hovorí: Pri hĺbkovej kontrole finančného hospodárenia CANTUS-u NKÚ zistil veľké dostatky – CANTUS funguje na základe finančnej pyramídy. Teda je to klasické zločinecké lietadlo, pilotom tohto lietadla je Š.H. z Petržalky, a pod ním sú klasické pyramidálne štruktúry, umelecké vedenie, hospodárske vedenie, pod ním sú organizované samostatné štruktúry 1 a 2 soprán, 1 a 2 alt, 1 a 2 bas, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 , 8 tenor. Tieto si budujú svoje vlastné štruktúry, dostatky sú preto, lebo vstupné vyberáme v korunách a účtujeme v EURách.
Hovorca Ministerstva obrany odpovedal: – je pluk zvláštneho určenia s prísne vojenskou štruktúrou, jeho určenie je dôležité pre ochranu strategických záujmov Slovenska v Schengene. CANTUS bude nasadený ako predvoj slovenských tankov, rotu zabezpečenia vedie staršina roty – Hrabovec, rotu zdravotníkov vedie Danka-Stanka, rotu ostrostreľovačov vedie Valentovič, rotu teroristov povedie Pedro, rotu alternovaných altistiek vedie Maja, rotu umeleckého zabezpečenia Kvetka. Treba poznamenať, že CANTUS bol aj zneužitý na vojenské účely. Pri okupácii neboli nasadené tzv. slotovské tanky, ale CANTUS, ktorý charakterizuje prísna vojenská disciplína a výnimočné zbrane, najmä však: unikátne a do krvi rezavé sopránovské cis, likvidačné jednoliate tenorovské gis, perforovano-vibrované tremolo a múry váľajúci mohutný bas, nebezpečne nákazlivý a podmanivo zafarbený alt, boli úspešne nasadené ako zbrane hromadného ničenia neživých a živých síl protivníka.

Hovorca Ministerstva zdravotníctva prezradil: CANTUS je naše predsunuté testovacie laboratórium, kde sa testujú pod dohľadom všetky vírusy, vakcíny nakupované pre Slovensko. Ide najmä o zmutované vírusy pre prasačiu, vtáčiu, ovčiu, španielsku chrípku. CANTUS sa osvedčil ako mimoriadne odolný testovací kmeň – žiaľ, sem-tam sa nám niekto stratí.
Hovorkyňa Generálnej prokuratúry nám odmietla odpovedať, pretože vyšetrovanie je predmetom utajenia, povedala však mimo mikrofón, že sofistikovaná štruktúra CANTUS-u dáva indície, že ide o typickú zločineckú štruktúru podľa vzoru talianskej mafie comorra, architektom tejto slovenskej verzie komory je zrejme nejaký Hrabovec, ktorého nikto nikdy ešte nevidel ani nepočul. Hovorca špeciálneho úradu vyšetrovania však zodpovedne prehlásil, že naopak spomínaný Hrabovec je veľmi známy a populárny, Hrabovec je veľmi veľký, Hrabovca všetci videli a kto nie je hluchý, Hrabovca aj všetci počuli.
Hovorca Úradu geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky prehlásil na svojej internetovskej stránke, že CANTUS sa zaradil medzi tzv. slovenských finančných žralokov, tvrdo podniká aj v realitách. Tvrdo rokuje s Magistrátom Hlavného mesta a postupne skupuje pozemky najmä v okolí Železnej studničky. Niekoľko metrov štvorcových už bezohľadne anektoval, bola tam vyvesená kráľovská zástava, kráľovský erb a transparent Štefanov altánok.
Hovorca Policajného zboru odmietol na našu otázku odpovedať, CANTUS údajne podporuje výcvik tenoristov – teroristov v Afganistane. Vyšetrovateľ citoval prehlásenie z nemenovaného zdroja, že výcvik tenoristov financuje zatiaľ neznáma odnož sopranistiek, lokalizovaná na území Ružinova. O dôvodoch financovania tohto výcviku má polícia len domnienky.
Keď sme oslovili deti v Materskej škôlke na Drieňovej ulici, deti s radosťou v očiach odpovedali, že CANTUS je združenie, ktoré keď spieva na omši, rodičia zostanú v kostole o hodinu dlhšie a deti majú doma raj.

Summa summarum a záverečné prekvapujúce odhalenie:
nie je ani zbor, ani združenie. je ôsmy div sveta. Je to kopa dobrosrdečným ľudí, ktorí keď v pondelok a v stredu nedostanú večeru, odskočia si do DK Ružinov. Keď sa vybozkávajú, keď sa vykecajú, povinne niečo zabručia a zaspievajú. Sofistikovane zabalené igelitky pred klavírom pôsobia ako tzv. Pavlovov reflex. Ku koncu nácviku všetci slintajú, samozrejme okrem dirigenta. Nakoniec skoro vždy niekto vymyslí nejaký sviatok. Znova si poďakujeme, bozkávame, tľapkáme sa sviatok disciplinovane zajeme a zapijeme.